با یک نگاه اجمالی به آب و هوای بهار و تابستان ابوظبی، حاکی از تابش شدید روزانه آفتاب است و درجه حرارت به طور مداوم بالاتر از 37 درجه سلسیوس با صفر درصد احتمال باران قرار دارد. در چنین شرایط شدید اقلیمی حتی برای معماران، استراتژی طراحی زیست محیطی به عنوان اولویت کار خود در برابر یک نبرد دشوار قرار دارد. در ادامه این مطلب با سایه سازان توانا همراه باشید. 

برای جدیدترین برج های دوقلوی ابوظبی به نام "البَحُر"، شرکت Aedas Architects یک نمای پاسخگو به این شرایط اقلیمی طراحی نموده است که طرح آن برگرفته از سایه بان های مشبک سنتی اسلامی به نام "مشربیه" است.. این ساختمان در ماه ژوئن 2012 به بهره برداری رسیده است. 
سیستم سایه بان 145 متری برج ها توسط تیم طراحی محاسباتی  شرکت Aedas صورت پذیرفته است و با استفاده از یک توصیف پارامتریک برای هندسه پانل های متحرک نما در نرم افزار، تیم قادر به شبیه سازی عملیات این سایه بان در وضعیت قرار گیری در معرض نور خورشید و تغییر زاویه تابش در روزهای مختلف سال بود. 

new al bahar towers 01

عملکرد این سایه بان به عنوان یک دیوار شفاف می باشد که و به فاصله دو متر بیرون دیوار خارجی ساختمان در یک قالب بندی مستقل قرار گرفته است. هر مثلث با پشم شیشه پوشش داده شده و برای پاسخ دادن به حرکت خورشید به عنوان راهی برای کاهش دریافت انرژی خورشیدی و تابش خیره کننده برنامه ریزی گشته است.  

در هنگام شب تمام صفحات باز شده و همه پانل های سایه بان تا خورده و بیننده قسمت بیشتری از نما را مشاهده خواهد نمود. در هنگام صبح که خورشید در شرق بالا می رود، سیستم سایه بان "مشربیه" در امتداد شرق ساختمان شروع به بسته شدن مینماید و هنگام حرکت خورشید اطراف ساختمان، آنگاه کل نوار افقی سایه بان با خورشید به دور ساختمان حرکت میکند. 

تخمین زده می شود که این چنین سایه بانی بیش از 50 درصد از دریافت خورشیدی را کاهش میدهد و بالطبع انرژی مورد نیاز ساختمان برای تهویه مطبوع نیز کاهش پیدا میکند. به علاوه توانایی سایه بان برای فیلتر کردن نور به معماران اجازه داده است تا در شیشه های تمام شده ی نمای اصلی قدرت انتخاب بیشتری داشته باشند. زیرا استفاده از شیشه با رنگ طبیعی، اجازه ورود نور بیشتری را میدهد و چشم انداز بهتری از بیرون به بیننده ارائه مینماید و همچنین باعث استفاده کمتر از نور مصنوعی میگردد. این سایه بان یک تکنیک قدیمی را در روشی مدرن به کار گرفته است. همچنین به اشتیاق کشور امارات در پیشرو بودن در ساخت و ساز پایدار در منطقه پاسخ داده است. 

new al bahar towers 05