سازه پارکینگ محوطه

سازه های پارکینگ محوطه جزء دسته سازه‌ هایی هستند که باعث ایجاد سایه در محیط باز یک ساختمان شده و مانند پارکینگ عمل می کنند. این دسته از سازه ها به خوبی از خودرو در آب و هوای مختلف محافظت خواهند کرد و عملکرد خوبی را از خود نشان می دهند. داشتن یک سازه پارکینگ محوطه می تواند تاثیر خوبی روی فضا گذاشته و همچنین به سازماندهی محیط نیز می پردازد. با وجود این سازه دیگر شاهد بهم ریختگی پارک ماشین ها نیستید، زیرا همگی در یک قسمت یعنی زیر سازه قرار می گیرند. در این مطلب همراه ما باشید که در کنار یک دیگر به تمامی مطالب پیرامون سازه پارکینگ محوطه بپردازیم.

انواع سازه پارکینگ محوطه

سازه پارکینگ محوطه یا سایبان پارکینگ همان طور که اشاره کردیم به دسته سایبان هایی اطلاق می شود که به طور جداگانه روی دیواره ها نصب می شوند. با قرار گیری فلزات در کنار یک دیگر و سپس پوشش رویی سایبان به شکل سقف پارکینگ در حیاط به وجود می آید.
شما می توانید خودرو یا وسایلی همچون میز و صندلی یا دوچرخه ها را زیر این سازه قرار دهید. این سازه ها انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای طرفداران بسیاری هستند. در این قسمت با ما همراه باشید که به معرفی انواع سازه پارکینگ محوطه بپردازیم.

انواع سازه پارکینگ محوطه

سازه پارکینگ محوطه متحرک

این دسته از سازه ها در صورت نیاز به راحتی جمع می شوند. جنس پوشش رویی آن ها معمولا از پارچه یا پلاستیک است. برخی از آن ها به صورت کشویی بسته شده و برخی دیگر نیز پارچه آن ها به کناره کشیده می شو. سازه های پارکینگ محوطه متحرک بهترین گزینه برای افرادی هستند که قصد دارند از آفتاب روزهای گرم نیز بهرمند شوند.
سازه پارکینگ محوطه ثابت
این دسته از سازه ها که از بدنه فولادی تهیه می شوند به عنوان سازه های ثابت معرفی شده اند. سازه های ثابت جزء دسته سازه هایی هستند که امکان جمع کردن آن ها وجود ندارد، مگر این که به طور کلی پوشش رویی را از بدنه جدا کنید.
سازه پارکینگ محوطه پازلی
این دسته از سازه ها همان طور که از نامشان پیداست مانند پازل در کنار یک دیگر قرار گرفته و روی یک سطح تنظیم می شوند. معمولا این سازه از جنس خاصی ساخته نشده و برای این که از نم زدگی آن ها جلوگیری شود یک لایه پشم شیشه روی آن ها قرار می گیرد که مانند عایق عمل کند. این دسته از سازه ها مستعد کپک زدگی هستند؛ لذا برای مناطقی با بارش باران و برف زیاد استفاده از آن توصیه نمی شوند.

محاسبه سازه پارکینگ محوطه

محاسبه سازه پارکینگ محوطه

طراحی و محاسبه سازه پارکینگ محوطه بیشتر برای زمانی انجام می شود که سایبان برای یک محوطه پارکینگ ساخت می شود. در واقع محاسبه زمانی انجام خواهد شد که در پارکینگ امکان برپایی فوندانسیون وجود نداشته باشد و سازه پارکینگ محوطه با محاسبه و طراحی برپا خواهد شد.
در واقع در این محاسبه نشان داده می شود که آیا نیاز به اجرای پایه های زیر زمینی برای قرار گیری بدنه سایبان هست یا خیر؟ آیا در محل برپایی سایبان خط عبور لوله ی آب است یا خیر؟ آیا نیاز به بتن ریزی وجود دارد یا خیر؟ و آیا ...
در واقع محاسبه به نوعی تخمین زدن فعالیت است. یعنی شما به عنوان مهندس مجری سازه پارکینگ محوطه باید بدانید که پشت سر هر قدمی که می خواهید بردارید چه اتفاقی در کمین است. چرا که هر قدم اشتباه می تواند جبران ناپذیر باشد.

هزینه های پیاده سازی سازه پارکینگ محوطه

هزینه های پیاده سازی سازه پارکینگ محوطه

هزینه پیاده سازی سازه پارکینگ محوطه بسته به این که در چه ابعادی ساخته می شود و چه تعداد خودرو را در بر می گیرد، محاسبه می شود. به تبع سازه پارکینگ محوطه مخصوص خانه بسیار ارزان تر از سازه پارکینگ محوطه مخصوص اماکن عمومی است.
پیشنهاد می دهیم که با سایه سازان توانا در رابطه با هزینه های پیاده سازی این دسته از سایبان ها مشورت های لازم را انجام دهید. شایان ذکر است که قیمت این محصول تحت تاثیر دلار دچار نوسان نیز می شود، چرا که برخی از مواد اولیه آن از کشورهای خارجی وارد شده اند. به همین خاطر افزایش دلار به معنای افزایش قیمت مواد اولیه و در نهایت افزایش هزینه پیاده سازی سازه پارکینگ محوطه می شود.
کلام آخر
همان طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، سازه پارکینگ محوطه در حیاط خانه یا محوطه عمومی برپا می شود. محاسبه قبل از انجام این کار بسیار مهم است که از بروز مشکلات پس از ساخت سازه جلوگیری کند. با توجه به محاسبات انجام شده و نوع متراژ سازه نیز هزینه پیاده سازی محاسبه می گردد. در این زمینه می توانید از سایه سازان توانا مشورت گرفته که بهترین انتخاب در این زمینه را داشته باشید. به تبع وجود سایبان در فضای باز می تواند محافظ بسیار خوبی برای خودرو شما باشد.