آیا ساخت پارکینگ در حیاط به صرفه است؟


این روزها که اغلب خانواده ها که بیش از یک ماشین را دارند، نیاز به پارکینگ آن هم به صورت سرپوشیده برای یک مسئله اساسی برای همه شده است. بسیاری از آپارتمان ها به دلیل کمبود فضا، دارای پارکینگ های بدون سقف هستند و خودرو یا خودروهای آن ها به صورت مدام در معرض نور خورشید، باد و باران هستند. به همین دلیل مهندسان، به فکر راه چاره ای برای این معضل بودند و پس از مدتی با راه حل ساخت پارکینگ در حیاط برگشتند. در این مطلب از سایه سازان توانا ما به یک سری سوال ها از قبیل آیا ساخت پارکینگ در حیاط به صرفه است؟ پاسخ می دهیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. شما عزیزان می توانید برای ثبت سفارش و خرید سایبان متحرک با کارشناسان سایه سازان توانا تماس بگیرید.

آیا ساخت پارکینگ و سایبان در حیاط انتخاب درستی است؟

پاسخ به این موضوع به میزان اهمیت شما به خودرویتان و البته کیفیت مد نظر شما برای ساخت پارکنیگ بستگی دارد. شما با استفاده از روش ساخت پارکینگ و بودجه ای که برای مصالح ساخت آن در نظر دارید، تعیین کننده کیفیت نهایی کار هستید. بر همین اساس با داشتن کمی دانش فنی و آگاهی از روش ها و انواع پارکینگ و سایبان در حیاط می توان ساخت آن در پارکینگ را انتخابی درست در نظر گرفت.
در ساخت پارکینگ چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
برای اینکه در آخر از نتیجه بدست آمده از کار بصورت کامل راضی باشید باید از همان ابتدای کار نیازهای خود از زدن این مدل پارکینگ را کاملا مشخص کنید و بر اساس مقدار بودجه ای که در اختیار دارید کار را به پیش ببرید. البته علاوه بر بودجه، مقدار فضای در دسترس در حیاط ساختمان تان نیز در انتخاب شما موثر است.

انواع پارکینگ برای ساخت در حیاط

انواع پارکینگ برای ساخت در حیاط

پارکینگ های حیاط بر اساس روش اجرا در چند مدل ساخته می شوند که در ادامه هر یک را به صورت کامل شرح می دهیم. برای ساخت پارکینگ حیاط دست شما کاملا باز است و می توانید با توجه به معماری و دکوراسیون منزل، سفارش ساخت آن را بدهید. برای این کار استفاده از سازه‌ ای بتنی در ترکیب با فولاد و چوب گزینه خوبی است و مزیت های خاص خود را خواهد داشت. ساخت سایبان با قوطی نیز یک گزینه ارزان قیمت ولی کاربردی درجهت ایجاد سایه برای خودرو به شمار میرود.

پارکینگ های پیش ساخته برای حیاط

بدون شک یکی از بهترین انتخاب استفاده از سازه‌های پیش‌ساخته است که به عنوان پارکینگ استفاده می شوند.‌ این سازه ها در مدل های مختلف موجود هستند و پس از ساخت به محل مورد نظر نصب می شوند. از نظر سادگی و راحتی کار گزینه بسیار ایده آلی است. از طرفی هم در سبک های مختلفی طراحی و ساخته می شوند و از همین رو می توان تعدادی زیادی پارکینگ را در حیاط با استفاده از این روش با هماهنگی دیگر همسایه ها ساخت.
از نظر جنس و مصالح هم این نوع از پارکینگ‌ها در ایران در سه دسته آلومینیوم، فولاد و آلوموود ساخته می شوند. در ساخت سقف این سازه ها سعی می شود که مصالح غیر فلزی استفاده شود تا فضای قرار گرفته در زیر آن از نظر گرما و سرما چندان تحت تأثیر قرار نگیرد و از همین پلی کربنات بهترین گزینه برای این کار هستند. این نوع از پارکینگ ها هم به صورت سایبان و هم یک پارکینگ کاملا پوشیده قابل اجرا هستند.

 

پارکینگ سازه چادری

پارکینگ سازه چادری

سازه های چادری از دیگر انتخاب‌های خاص برای ساخت پارکینگ در حیاط است. این سازه‌ها شامل یک چهارچوب و یک سقف چادری شکل می شوند. به دلیل ساختار ویژه ای که دارند از نظر جنبه زیباشناختی برتری قابل توجهی نسبت به سایر انواع پارکینگ برای ساخت در حیاط دارد. سازه‌های چادری در مدل‌های مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند از همین رو می‌توانند مناسب هر سلیقه و فضایی باشند و از طرفی هم امکان اجرای آن‌ها در مقیاس‌های مختلف وجود دارد.

پارکینگ سنتی 

جدایی از چند روش اصولی که برای ساخت پارکینگ در حیاط وجود دارد، به روش های ارزان تر و ساده تری هم می‌توان در این خصوص اقدام کرد و ساخت پارکینگ، نیازی به زیرسازی پیدا نخواهد کرد. شما تنها با اندازه‌گیری صحیح و هماهنگی با همسایه ها می توانید نسبت به ساخت پارکینگ اقدام کنید. از دیوارهای دور حیاط می‌توانید به عنوان پایه استفاده کنید. این روش از ساخت پارکینگ در حیاط علی‌رغم سادگی که دارد از نظر زیباشناختی نمی‌تواند خیلی جالب و توجیه‌پذیر باشد.

ساخت سایبان در حیاط

ساخت سایبان در حیاط

در برخی از مناطق کشور به دلیل شرایط آب و هوایی بسیاری نیاز دارند تا از پارکینگ‌های کاملا سرپوشیده برای حداکثر محافظت از خودروها استفاده کنند. اما مناطقی نیز به این محکم کاری نیازی نخواهند داشت و صرفا یک سایبان برای محافظت از خودرو کافی است. برای این کار می توانید از سایبان های پیش‌ساخته استفاده کنید که در سریع ترین زمان ممکن نصب و اجرا خواهد شد. از طرفی این نوع از سایبان برای ساخت در پارکینگ حیاط را می توان برای چند پارکینگ اجرا کرد. شما می توانید این پارکینگ را با دیگر ساکنان کوچه خرید کنید تا هزینه به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.
سازه های چادری نیز که در بالا برای ساخت پارکینگ اشاره کردیم برای سایبان نیز بسیار ایده آل هستند و از نظر زیباشناختی هم برتری زیادی نسبت به انواع دیگر سایبان ها دارند. ناگفته نماد که این سایبان‌ها در مقایسه با نوع پیش ساخته هزینه بالاتری خواهند داشت. روش دیگری نیز که ساخت سایبان در پارکینگ به طریق سنتی است و اگرچه هزینه کمی خواهد داشت اما باعث ناهماهنگی در معماری آپارتمان‌ها خواهند شد که شاید برخی به این موضوع حساس باشند.
در بسیاری از شرایط جغرافیایی و اقلیمی سایبان های بهترین گزینه هستند، زیرا هم هزینه بسیار کمتری دارند و هم اینکه فضای کمی را اشغال می‌کنند. ناگفته نماند سایبان‌ها را می‌توان به صورت ثابت و متحرک به کار برد. به طوری که در مواقع لزوم می‌توانید به راحتی سایبان را جمع کنید.

سخن آخر

در بسیاری از آپارتمان هایی که فضایی سرپوشیده برای پارکینگ را ندارند در دراز مدت آسیب های مختلفی به خودروها وارد می کند. به همین دلیل بسیاری نسبت به ساخت یک پارکینگ و سایبان در حیاط اقدام می کنند. ساخت پارکینگ و سایبان در حیاط طبق اصول مشخصی انجام می شود و قبل از هر کاری باید نیازها و منابع خود را کامل مشخص کنید. تیم متخصص و مجرب سایه سازان توانا ارائه دهنده بهترین سایبان فلزی پارکینگ هستند. ساخت سایبان فلزی پارکینگ خود را به سایه سازان توانا بسپارید.